Konut açığının en kısa zamanda ve en düşük maliyetlerle giderilmesi için ekonomik toplu konut projeleri geliştirilmiştir.

Prefabrik yapı sektöründe üretilen ekonomik konutlar temelde prefabrik ev olarak modellenmiştir. İki katlı ve tek katlı planlarda tasarlanıp projelendirilen onlarca hazır konut modeli bulunmaktadır. Prefabrik yapı sektöründe geliştirilip üretilen bir diğer konut modeli de çelik ev. Taşıyıcı direklerle birlikte duvar blokları da tamamen çelik malzemeden üretilen çelik ev yüksek yapı konforuyla öne çıkıyor.

Teknoloji kullanımıyla hızlı üretim, modern tesislerde israf edilmeden üretim ekonomik prefabrik sosyal konutların temel özelliğini oluşturur. Üretim modelinin verdiği avantaj saha işçiliklerini azaltan etkiyle kuruluma da tasarruf kazandırır. Prefabrik sosyal konutların kurulumu çok az sayıda kişi sayısından oluşan profesyonel ekiplerce tamamlanıyor.

Ekonomik sosyal konutların kurulumu hazır zemin betonu üzerine duvar blokları ve çatı örtüsünün kaplanmasıyla sürüyor. Kapılar, pencereler, elektrik ve su tesisatı ile yalıtım uygulamaları kısa kurulum günlerinde gerçekleştirilen uygulamalar arasında. Evin iç ve dış boya işçiliği de firmamız profesyonellerince yapılarak oturuma hazır hale getiriliyor. Yeni nesil konut modelinde farklı ustalara ayrı ayrı işçilik bedelleri ödeme dönemi sona eriyor. Ekonomik prefabrik sosyal konutlar tercih edenlere konforla bütçe kazanımlarını birlikte yaşatıyor.

Ekonomik Toplu Konut Nedir?

Orta ve alt gelir sınıfındaki aileler için geliştirilmiş ev modeline ekonomik toplu konut denir. Ekonomik konut modeliyle daha fazla sayıda kişinin ev sahibi olması amaçlanmıştır.

Ekonomik Prefabrik Sosyal Konut Nedir?

Hazır yapı sektöründe dar bütçeli gelire sahip aileler için geliştirilen konut modeli ekonomik prefabrik sosyal konut olarak isimlendirilmiştir. Modelle düşük gelire sahip olup ta müstakil ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara imkan hazırlanmıştır.

Sosyal Konut Nedir?

Mesken ihtiyacı bulunan vatandaşlara yönelik devlet veya kar amacı gütmeyen kurumlarca en uygun fiyatlarla hazırlanan evlere sosyal konut denir. Sosyal konutların devlet güvencesi dahilinde sürekli veya belirli süreli kullanım hakkı olabilir.

Sosyal konut projeleri gerçekleştiren devlet bu evlerin hazırlanmasında kar amacı gütmez. İmkanlar seferber edilerek en düşük maliyetlerle en iyi konforda sosyal konutların inşa edilmesi hedeflenmiştir.

Prefabrik Toplu Konut Projeleri      

Özellikle sınırlı gelire sahip sosyal sınıftaki vatandaşların çok daha cazip imkanlarla ev satın alabilmeleri için prefabrik toplu konut projeleri gerçekleştirilmektedir. Prefabrik yapı modeli hızlı üretim ve yapı sisteminin sağladığı hızlı kurulum avantajlarını sosyal konut projelerine de yansıtıyor.

Sosyal konut projelerinde temel amaç fiyat avantajıdır. Bununla birlikte projenin en kısa zamanda tamamlanması da hedeflenmiştir. Prefabrik ev sosyal konut projelerinin her iki amacı için de en iyi çözüm sunuyor. Teknolojik hatta hızlı üretim ve yerinde en az kişi gerektiren profesyonel kurulum prefabrik sosyal konut projelerine avantaj olarak yansıyor.

2+1 Ekonomik Sosyal Konutta En Çok Tercih Edilen Model

Prefabrik yapı modelinde sosyal konut projeleri için geliştirilmiş 1+1’den başlayarak 2+1 ve 3+1 plan sunumunda evler yer almaktadır. Her üç planda onlarca farklı ev tasarımımız bulunuyor. Modeler konutun kullanılacağı şehir veya ülke mimari tarzına özel geliştirilebiliyor.

Ekonomik prefabrik sosyal konut projelerinde en çok ilgi gören modeller 2+1 plandaki evlerde toplanıyor. 2+1 plandaki sosyal konutlar 45 m2’den başlıyor. 51 m2 bu planı izliyor. 2020 yılında Kongo’nun başkenti Kinşasa’da gerçekleştirdiğimiz 1200 konutluk prefabrik sosyal konut projesinde 51 m2 tercih edildi. Proje kapsamında üretilen konutların 900 adeti bu planda hazırlandı.

2+1 plandaki diğer sosyal konut modellerimiz arasında 73, 75, 82, 85 ve 95 m2 evler bulunuyor. İkiz kullanımlar için 2+1 planda geliştirilmiş bir modelimiz de 102 m2 ikiz ev modeli. Bu modelde iki ayrı daire 102 m2 alana en iyi ergonomide yerleştirilmiş bulunuyor.